13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Β2

ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Β2

Τη Δευτέρα 1η Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β2 συνοδεία της εκπαιδευτικού του σχολείου μας κας Βρακά Χρυσαφένιας τραγούδησαν τα «Χελιδονίσματα» στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς των άλλων τάξεων. Το τραγούδι συνόδεψαν με τις χελιδόνες τους, που κατασκεύασαν τα ίδια τα παιδιά. Τα «Χελιδονίσματα» είναι δημοτικά τραγούδια, που αναφέρονται στον ερχομό της χελιδόνας, την οποία ταυτίζουν με τον ερχομό της Άνοιξης και συνδέονται με την παραγωγή, τη γονιμότητα, το άνθισμα των λουλουδιών και τη βλάστηση.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Τη Δευτέρα 4/12/23 εκπρόσωποι της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας με μόνιμους πυροσβέστες αλλά και μια  εθελόντρια επισκέφτηκαν το σχολείο μας όπου παρουσίασαν τον εξοπλισμό τους και τις δυνατότητες του πυροσβεστικού οχήματος.Αρχικά, ανέφεραν