ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Παρασκευή 22-03-2024 η Τρίτη τάξη παρουσίασε τη γιορτή αφιέρωμα στην Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 με ένα περίτεχνο πάντρεμα του τότε με το σήμερα. Οι μαθητές και μαθήτριες δραματοποίησαν τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου και σπουδαία γεγονότα από την Επανάσταση των Ελλήνων το 1821 μετά από τέσσερις αιώνες τούρκικης σκλαβιάς. Στη συνέχεια δραματοποίησαν τον Ήλιο τον Ηλιάτορα του Οδυσσέα Ελύτη, που συμβολίζει την ελπίδα για την Ελλάδα που παρά τους τυράννους, τα βάσανα και τους αναστεναγμούς θα καταφέρει να ξανασταθεί όρθια. Η γιορτή έκλεισε με το άγαλμα του Κολοκοτρώνη από το μεγάλο τσίρκο του Ιάκωβου Καμπανέλη, να συμβουλεύει τους τωρινούς Έλληνες να συνεχίζουν να παλεύουν για την ελευθερία, την αξιοπρέπεια και τη δημοκρατία.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στις εκπαιδευτικούς Τερτίγκα Βασιλική, Ζάχου Μαρία, Βρακά Χρυσαφένια και Κακαρά Γεωργία που είχαν την επιμέλεια!

Αγιασμός 13ου Δημοτικού Σχολείου ΧαλκίδαςΑγιασμός 13ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός του 13ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας για το νέο σχολικό έτος από τον  ιερέα του Ναού Παμμεγίστων Ταξιαρχών Χαλκίδας πάτερ Βαλάντη. Τον Αγιασμό

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗΝ Ε1 ΤΑΞΗΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗΝ Ε1 ΤΑΞΗ

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος Ανακύκλωσης -Classroom Recycle for Life,  στο μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές και μαθήτριες της Ε1 τάξης με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κυρίας Μπουκουβάλα Ελένης