13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις,Διδακτικές επισκέψεις ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ “Ο ΜΑΓΚΑΣ”

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ “Ο ΜΑΓΚΑΣ”

Την Τρίτη  13 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο Μάγκας», στο θέατρο «Νέος Ακάδημος», στην Αθήνα.
Ο «Μάγκας» της Πηνελόπης Δέλτα εκδόθηκε για πρώτη φορά το 1935 και γνώρισε εκατοντάδες επανεκδόσεις μέχρι σήμερα που παραμένει ένα από τα βασικά αναγνώσματα στις παιδικές βιβλιοθήκες.
Η οικογένεια Βασιωτάκη μετακομίζει από την Αθήνα στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου μαζί με τον μικρό σκύλο της που ονομάζει «Μάγκα». Ο Μάγκας απολαμβάνει την αγάπη των παιδιών, αλλά θέλει να κερδίσει και τον σεβασμό των μεγάλων, κάνοντας κάτι «ηρωικό». Στην υπερβολική προσπάθειά του, κάνει τη μία γκάφα μετά την άλλη με αποτέλεσμα να πιστέψει ότι δεν τον θέλουν πια στο σπίτι. Ο κόσμος έξω όμως, είναι γεμάτος δυσκολίες και παγίδες και ο Μάγκας θα καταφέρει να επιβιώσει μόνο χάρη στη φιλία του με έναν κοκκαλιάρη, αδέσποτο σκύλο, χωρίς τρόπους αλλά «ψημένο» στους κινδύνους. Οι περιπέτειες και τα μαθήματα που θα πάρει ο Μάγκας στον «έξω κόσμο», θα αλλάξουν τον τρόπο σκέψης του, όχι όμως και τον ενθουσιασμό του για ζωή, αλληλεγγύη και συντροφικότητα.

Ενημέρωση γονέων κηδεμόνων 13ου Δημοτικού ΧαλκίδαςΕνημέρωση γονέων κηδεμόνων 13ου Δημοτικού Χαλκίδας

Το απόγευμα της Δευτέρας 11/09/2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 13ου Δημοτικού ενημέρωση από τον Διευθυντή του σχολείου προς τους γονείς/κηδεμόνες για θέματα λειτουργίας και οργάνωσης της σχολικής μονάδας. Ο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑ

Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του 13ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία «ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ SUPER MARKET» για την ευγενική προσφορά της, να δωρίσει στο σχολείο μας προϊόντα για την κάλυψη αναγκών της