13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις,Διδακτικές επισκέψεις,Συνεργασία με φορείς ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ Κ.Ε.ΠΕ.Α ΔΗΜΟΥ ΔΙΡΦΥΩΝ ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ Κ.Ε.ΠΕ.Α ΔΗΜΟΥ ΔΙΡΦΥΩΝ ΜΕΣΣΑΠΙΩΝ

Οι μαθητές/τριες της Γ τάξης μαζί με τις δασκάλες τους επισκέφτηκαν την  Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 το Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία του Δήμου Διρφύων Μεσσαπίων, που εδρεύει στη Λούτσα Εύβοιας. Οι μαθητές/τριες μαζί με τις εκπαιδευτικούς και τους υπεύθυνους του Κέντρου είχαν την ευκαιρία  να κάνουν μία υπέροχη διαδρομή στο φαράγγι της Αγάλης. Μέσα από μία σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής καθώς και με την ομορφιά της φύσης την άνοιξη. Είδαν πόες, θάμνους και πολλά είδη δέντρων όπως αγριοαχλαδιές, πεύκα έλατα και πλατάνια και ανέπτυξαν τη φαντασία τους και τις κινητικές τους δεξιότητες. Ευχαριστούμε πολύ την κα Χαρά Ζιάκα, υπεύθυνη εκπαιδευτικό του Κέντρου, για την όμορφη ξενάγηση και την βοήθεια που προσέφερε στα παιδιά, ώστε να γνωρίσουν το φαράγγι, να έρθουν σε επαφή με το όμορφο φυσικό περιβάλλον και να νιώσουν την ευεργετική του επίδραση. Οι μαθητές/τριες πήραν το μήνυμα ότι η προστασία του περιβάλλοντος είναι ευθύνη όλων μας. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους υπεύθυνους του Κ.Ε.ΠΕ.Α!!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα την Κυκλοφοριακή Αγωγή, την Τετάρτη 31-01-2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας Εκπρόσωπος της Τροχαίας Χαλκίδας, ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές/τριες της Α’

Η ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Παρασκευή 03-11-2023 το σχολείο μας παρέλαβε τον εξοπλισμό στα πλαίσια του έργου «Προμήθεια και διανομή Εκπαιδευτικών Κιτ (Εξοπλισμός) Ρομποτικής σε 1821 σχολεία, για τη διεξαγωγή Μαθητικών Διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής».

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Το απόγευμα της Τρίτης 24/10/2023 οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν σε ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα “Η επαγγελματική εξουθένωση των εκπαιδευτικών και ο ρόλος της ψυχικής ανθεκτικότητας”. Επιμορφώτρια