13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις,Διδακτικές επισκέψεις ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2024, οι μαθητές και μαθήτριες των Ε1 και Ε2 τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Συναισθημάτων, στην Αθήνα. Εκεί, παρακολούθησαν το διαδραστικό πρόγραμμα «Ξενάγηση στο παλάτι του θυμού» όπου μέσα από παιχνίδια, ζωγραφική, παζλ, χορό, διηγήσεις και      άλλες πρωτότυπες δραστηριότητες είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν διαφορετικά σενάρια και καταστάσεις που προκαλούν θυμό, και να γνωρίσουν τους τρόπους διαχείρισής του.

ΟΙ ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣΟΙ ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ

Οι βιβλιόφιλοι του σχολείου μας συνεχίζουν τη δράση τους με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κας Γκομπαλούδη Ελένης. Τα μέλη της ομάδας σκέφτηκαν, οργάνωσαν και  υλοποίησαν: βιβλιοπαρουσίαση και ποικιλία παιχνιδιών!!!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

Τα παιδιά της Γ τάξης του 13ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας επισκέφτηκαν με τις εκπαιδευτικούς τους το «Αττικό Ζωολογικό Πάρκο». Τα ζώα είναι απαραίτητα στη ζωή μας και παίζουν σημαντικό ρόλο

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ “ΤΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ”ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ “ΤΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ”

Την Παρασκευή 23-02-2024 οι μαθητές και μαθήτριες της Γ, Δ, Ε και Στ τάξης παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ «Τα Μικρασιατικά Βήματα στη Στερεά Ελλάδα», παραγωγής της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, στο Συνεδριακό