13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις,Συνεργασία με φορείς ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Α ΚΑΙ Β ΤΑΞΗ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ “ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ”

Το σχολείο μας, συνεχίζοντας τις δράσεις που σκοπό έχουν την ψυχολογική και συναισθηματική ενδυνάμωση των μαθητών/τριών, υποδέχτηκε την Πέμπτη 25-01-2024 την ειδική ψυχολόγο από τον οργανισμό «Χαμόγελο του Παιδιού» κ. Στάμου Έλλη, όπου πραγματοποίησε για την Α και Β τάξη το πρόγραμμα παρέμβασης «Εξαφανίσεις» Οι μαθητές/τριες μέσα μέσα από βιωματικές δράσεις και την ιστορία κινούμενων σχεδίων ενός μικρού παιδιού, ενημερώθηκαν για το τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση που χάσουν τους γονείς τους κατά τη διάρκεια μίας βόλτας και το πώς μπορούν να προστατέψουν  τον εαυτό τους. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος παρουσιάστηκε η Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 και η Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Στα πλαίσια του προγράμματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα την Κυκλοφοριακή Αγωγή, την Τετάρτη 31-01-2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας Εκπρόσωπος της Τροχαίας Χαλκίδας, ο οποίος ενημέρωσε τους μαθητές/τριες της Α’

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΩΝΙΑΣ ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΩΝΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΩΝΙΑΣ ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΩΝ

Το σχολείο μας απέκτησε μία φιλόξενη γωνιά  για τα βιβλία και τους φίλους τους!!! Πολλοί από τους μαθητές και μαθήτριές μας δήλωσαν βιβλιόφιλοι/βιβλιόφιλες και έφεραν βιβλία που έχουν οι ίδιοι/ίδιες διαβάσει