13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ

Την Πέμπτη 25-4-2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης με εμψυχωτές τις εκπαιδευτικούς κα Βρακά Χρυσαφένια και κα Καραμούζη Ασημίνα τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου στους μαθητές και τις μαθήτριες των άλλων τάξεων. Το Σάββατο του Λαζάρου δηλαδή το Σάββατο πριν από την Κυριακή των Βαΐων, τα παιδιά γυρίζουν στα σπίτια και τραγουδούν τα ειδικά κάλαντα (Λαζαρικά), που εξιστορούν την «εκ νεκρών έγερση» του Λαζάρου. Tα Λαζαράκια, όπως αποκαλούνται οι καλαντιστές, συνεχίζουν με ευχετικούς στίχους για το σπίτι και δέχονται ως φιλοδώρημα αυγά, γλυκά ή χρήματα που τα τοποθετούν σ’ ένα στολισμένο καλαθάκι.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Στα πλαίσια του αφιερώματος στην Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας (10 Οκτωβρίου) στη σχολική μας μονάδα έγιναν οι παρακάτω δράσεις που βελτιώνουν και προάγουν την ψυχική υγεία και ευεξία των παιδιών.

Αναρτούμε την περίληψη προκήρυξης πλειοδοτικού διαγωνισμού ανάθεσης λειτουργίας και εκμετάλλευσης κυλικείων, καθώς και την απόφαση 17/2023 του Διοικητικό Συμβούλιο του Ν.Π.Δ.Δ. «Σχολική Επιτροπή Μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Χαλκιδέων» για την