13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις,Διδακτικές επισκέψεις ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης, τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου, όπου και υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η ιστορία ενός λόφου ξακουστού». Εκεί, με τη βοήθεια αρχαιολόγων, ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και γνώρισαν την ιστορία της Ακρόπολης στην εξέλιξή της μέσα από τα αρχαιολογικά ευρήματα και τις μακέτες. Τέλος, έγινε ιδιαίτερη αναφορά στις Καρυάτιδες, στη ζωφόρο του Παρθενώνα, στο χρυσελεφάντινο άγαλμα της θεάς Αθηνάς και στη μεγάλη γιορτή των Παναθηναίων.

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Δ ΤΑΞΗΣ ΣΤΑ “ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΔΙΡΦΥΣ”ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Δ ΤΑΞΗΣ ΣΤΑ “ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΔΙΡΦΥΣ”

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, η Δ΄τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στα «Μανιτάρια Δίρφυς». Συντονιστές της εκδρομής υπήρξαν οι εκπαιδευτικοί  Βακάλης Γρηγόρης  και  Λαμπρακόπουλος Αλέξανδρος. Τα «Μανιτάρια Δίρφυς»

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ