ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

Τα παιδιά της Γ τάξης του 13ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας επισκέφτηκαν με τις εκπαιδευτικούς τους το «Αττικό Ζωολογικό Πάρκο».

Τα ζώα είναι απαραίτητα στη ζωή μας και παίζουν σημαντικό ρόλο στην τροφική αλυσίδα. Η κλιματική αλλαγή και οι παρεμβάσεις των ανθρώπων οδηγούν στη μείωση ή και εξαφάνιση της άγριας πανίδας.

Ιδιαίτερα σ΄αυτή την κρίσιμη εποχή για το περιβάλλον και την πανίδα η εν λόγω εκπαιδευτική εκδρομή ήταν μια σπουδαία ευκαιρία να γνωρίσουμε και να αναθεωρήσουμε συμπεριφορές  σχετικά με τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε και αντιμετωπίζουμε το φυσικό περιβάλλον για το καλό του πλανήτη μας!

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΔΡΑΣΗΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Ε ΤΑΞΗΣ ΣΥΖΗΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΔΡΑΣΗ

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών η εκπαιδευτικός κ. Μπουκουβάλα Ελένη συζήτησε με τους μαθητές/τριες της  Ε1 και Ε2 τάξης την αναγκαιότητα μείωσης των σκουπιδιών και τη μεγάλη σημασία της

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ “ΔΡΩ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ”ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ “ΔΡΩ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ”

Τα δύο τμήματα της Δ τάξης πραγματοποίησαν την Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2023 εκπαιδευτική εκδρομή στο εργαστήρι της ομάδας ΔΡΩ στη Νέα Κηφισιά. Σε ένα πρωτότυπο χώρο, οι μαθητές/τριες κατασκεύασαν με