ΕΠΙΣΚΕΨΗ Α ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΤΕΧΝΗΣ

Την Πέμπτη 18-04-24 οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης πραγματοποίησαν επίσκεψη στο «Εργαστήρι Τέχνης» στη Χαλκίδα. Αφού αρχικά ενημερώθηκαν για τον χώρο αυτό, θαύμασαν τις δημιουργίες – κατασκευές (καράβια, κούκλες, μάσκες) άλλων παιδιών κυρίως από ανακυκλώσιμα υλικά και όχι μόνο. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και με τη βοήθεια του υπεύθυνου του κάθε τμήματος χρωμάτισαν τα μέρη του σώματος ενός λαγού, τα οποία στο τέλος ένωσαν. Ο καθένας με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο και έμπνευση έβαψε τον λαγό – λαγουδίνα, που κρατούσε το πασχαλινό του αυγό! Τα παιδιά χάρηκαν με τις κατασκευές τους, τις οποίες και πήραν μαζί τους. Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί της Α΄ τάξης μαζί με τα υπέροχα και πρωτότυπα λαγουδάκια τους σας εύχονται «Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με υγεία!».

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ “ΔΡΩ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ”ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ “ΔΡΩ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ”

Τη  Δευτέρα 04-03-2024 η Α΄τάξη επισκέφτηκε το περιβαλλοντικό κέντρο «Δρω», που εδρεύει στην Κηφισιά και παρακολούθησε το πρόγραμμα αποκριάτικων κατασκευών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για την ιστορία

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ “ΤΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ”ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ “ΤΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ”

Την Παρασκευή 23-02-2024 οι μαθητές και μαθήτριες της Γ, Δ, Ε και Στ τάξης παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ «Τα Μικρασιατικά Βήματα στη Στερεά Ελλάδα», παραγωγής της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, στο Συνεδριακό