13ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας Uncategorized,Ανακοινώσεις ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών,οι τάξεις Γ,Δ,Ε και Στ γνώρισαν χριστουγεννιάτικα έθιμα της Μεγάλης Βρετανίας, πολλά από τα οποία έχουμε υιοθετήσει και στην Ελλάδα. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες κατασκευές που αντιστοιχούν σε αυτά τα έθιμα με τη βοήθεια του διαδραστικού πίνακα, ακούγοντας παράλληλα και τραγουδώντας τα γνωστά χριστουγεννιάτικα τραγούδια με αγγλικό στίχο!!!

Λίγες μέρες πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων, στο μάθημα των Αγγλικών, οι μικροί μαθητές της Α και Β τάξης του σχολείου μας έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κάρτες, έπαιξαν παιχνίδια και τραγούδησαν με χαρά τα κάλαντα στα Αγγλικά! Merry Christmas to everyone!

Η ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ Ε2 ΤΑΞΗ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΡΩΙΝΑΗ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ Ε2 ΤΑΞΗ ΣΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΡΩΙΝΑ

Την Τρίτη 16-01-2024 οι μαθητές/τριες της Ε2 τάξης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη  στον χώρο της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Χαλκιδέων  στα πλαίσια του προγράμματος «Η Φιλαρμονική καλωσορίζει τα σχολεία- Μουσικά πρωινά»,