ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ “ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΣΜΟ”

Την Τρίτη 12 Δεκεμβρίου, οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πάρκο της Επιστήμης στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»,  για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα του «Planet Physics». Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία, μεταξύ άλλων, να διασχίσουν έναν διάδρομο με ακτίνες λέιζερ, να χαθούν μέσα σε έναν λαβύρινθο από καθρέφτες, να πειραματιστούν με σιδηρομαγνητικό υλικό, να μελετήσουν την επίδραση της φυγόκεντρου δύναμης, να δημιουργήσουν μία γιγάντια δίνη νερού, να μάθουν για την ανάκλαση και σύνθεση του φωτός, τη γιγάντια μπάλα Plasma και να παίξουν άρπα με χορδές από ακτίνες laser!!!

ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές των τάξεων Α’, Β’ και Γ’ του 13ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας, συμμετείχαν στις περιβαλλοντικές δράσεις (προβολή βίντεο & παρουσίασης, παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού, μπάσκετ

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗΝ Ε1 ΤΑΞΗΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗΝ Ε1 ΤΑΞΗ

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος Ανακύκλωσης -Classroom Recycle for Life,  στο μάθημα των Αγγλικών, οι μαθητές και μαθήτριες της Ε1 τάξης με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κυρίας Μπουκουβάλα Ελένης